Jste zde

Domů

XVI. Letní turistický sraz v Sokolově

V neděli 8. 7. 2018 skončil XVI. Letní turistický sraz Sokolov 2018. Kdybych zůstal jen u tohoto konstatování, bylo by to škoda. On se totiž náramně povedl. Původně hrozivě malou statistiku předem registrovaných účastníků (do konce května jich bylo jen 194 a do konce června 210) vylepšily počty příchozích v jednotlivých hlavních srazových dnech.  Od čtvrtka do neděle se k předem registrovaným připojilo kolem 130 evidovaných turistů denně (podle zaběhlých pravidel se započítávají i pořadatelé) a v součtu všichni absolvovali přibližně 1280 turistických dnů.

XVI. Letní turistický sraz v Sokolově

Historicky první celotýdenní turistická akce KČT nabídla program pěší, cyklo i vodácké turistiky na území Karlovarského kraje. A jak jinak, než pod heslem „Jeden den nestačí…“

Účastníci pozitivně hodnotili například možnost přechodu mezi jednotlivými druhy turistiky v průběhu srazu, převoz zavazadel při etapové části akce, možnost úschovny kol a zavazadel, zajištěné ubytování i velmi dobrou kuchyni a pěkné prostředí ve Scéna Restaurantu MDK Sokolov. Možná pro některé účastníky nebylo úplně komfortní stravování mimo místo ubytování, ale mělo to své organizační důvody.

První etapové části ve dnech 1. až 4. července se zúčastnilo 8 pěších turistů a 21 cykloturistů. Ti absolvovali čtyři etapové trasy v západní části Krušných hor, Chebska a Poohří, od Klínovce až po Cheb. Třetí, šestičlenná skupina splula řeku Ohři v úseku Tršnice – Karlovy Vary.

Během srazových dní jsme opět nabídli všechny uvedené druhy turistiky. Největší zájem byl o pěší trasy, pozadu (oproti jiným námi pořádaných akcím) nezůstali ani cykloturisté. Na každý den byla připravena pěší poznávací trasa s podporou autobusu a turisté tak ve třech dnech navštívili hrad a zámek Bečov nad Teplou, Klášter Teplá včetně barokního konventu a zámek Kynžvart. K těmto účastníkům se připojili místní turisté jako hostitelé a průvodci krajinou v okolí památek a výlety tak dostaly rozměr příjemně strávených návštěv u „domácích“.

Ostatní pěší turisté absolvovali čtvrteční trasy v okolí Krajkové, rozhledny Cibulka u Oloví a hartenberského dominia (hrad Hartenberg) v údolí řeky Svatavy, podél řeky Ohře do Lokte a do severozápadní části Slavkovského lesa s vrcholem Krudum a do okolí Kraslic. Cyklisté mohli využít smluvních cyklobusů s dopravou na Klínovec (čtvrtek) a do Kladské ve Slavkovském lese (pátek) i speciálního cyklovlaku ČD Ohře a svézt se z Karlových Varů po cyklostezce Ohře kolem Svatošských skal a přes malebný Loket (sobota). Neděle byla věnována procházce městem s certifikovaným  průvodcem, návštěvě středověkého dolu Jeroným ve Slavkovském lese a Městské trase IVV.

Turistický program srazových dnů doplnily doprovodné akce. Ještě před začátkem akce jsme instalovali malou výstavu Krajina značek od Stéphané Corberta v prostorách Muzea Sokolov a ve foaié MDK Sokolov výstavu „Žijeme turistikou“, která prezentuje činnost odborů v oblasti za posledních zhruba 15 let . Ve středu slavnostní zahájení na Starém náměstí v Sokolově za účasti zástupců Karlovarského kraje, vedení města, vedení partnerského MDK Sokolov a vedení KČT. Ve čtrtek turisté ochutnali výborná archivní vína z Čejkovic a sešli se na besedě s ředitelem Muzea Sokolov Ing. Michalem Rundem, páteční promítání „turistického“ filmu Kam pánové kam jdete a sobotní Turistický candrbál v MDK Sokolov se zajímavým tanečním vystoupením, akty předání turistických ocenění a srazové štafety turistům z Duchcova.

Sluší se uvést, že akci významně finančně podpořil Karlovarský kraj a také MDK Sokolov, který byl zároveň spolupořadatelem akce. Záštitu nad akcí měli Ing. Arch. Vojtěch Franta za Karlovarský kraj a starosta města Sokolov Bc. Jan Picka. Společně s ředitelem MDK Sokolov nám pomohli zajistit finanční a materiální podmínky konání akce.

V době srazu oslavili narozeniny tři předem registrovaní účastníci. Jeden v den příjezdu na etapovou část akce 30. června., zbylí dva v den slavnostního zahájení srazu 4. července.

Při Turistickém candrbálu jsme pak vyhlašovali oblíbené kategorie účastníků z těch, kteří se v řádném termínu předem zaregistrovali: nejstarší paní Vlasta Firstová z Liberce a paní Vlasta Kaštánková z Vyškova, nejmladší Jakub Zika ze Semčic a Jaroslav Pešek z Prahy, nejvzdálenější pan Juraj Motyčka z obce Snina na Slovensku.

Nejblíže bydlištěm a jedinou předem registrovanou účastnicí z Karlovarského kraje byla paní Božena Štěrbová z Jindřichovic na Sokolovsku.

Pro všechny jsme měli připravené dárky v podobě hodnotných knih o Sokolově a Karlovarském kraji a další drobné pozornosti (věnovali starosta města Sokolov, destinační agentura Živý kraj a Tiskárna AZUS Březová).

Během sobotního večera převzali turistická ocenění čtyři členové KČT, odbor Union Cheb. Nejcennější z nich – Čestný odznak Vojty Náprstka jsme předali Ing. Janu Šafářovi. 35 členů KČT a zástupců Karlovarského kraje a města Sokolov obdrželo stříbrnou pamětní medaili ke 130. výročí založení KČT za dlouholetou funkcionářskou a metodickou činnost a dlouhodobou či významnou podporu KČT, oblast Karlovarský kraj.

I když se nám nevyhnuly obvyklé potíže v organizaci programu akce (kdo z pořadatelů akcí je nemá….), s většinou jsme si dokázali operativně poradit a dvakrát jsme zvádli i odvoz účastníků, kteří nám z důvodu fyzické indispozice nedošli do cíle.

Největší a vlastně jedinou skutečnu odměnou utahaným a nevyspalým členům pořadatelského týmu byla pochvalná a děkovná slova na adresu pořadatelů i regionu, který navštívili.

Za pořádající odbor KČT děkuji všem, kteří se akce zúčastnili i všem, kdo ji podpořili, aby se vůbec mohla konat. Za sebe pak děkuji všem členům štábu a pořadatelům akce a jsem hrdý na celý 75 členný tým bezva lidí, kteří táhli za jeden provaz a se ctí se vypořádali s tím, co mnozí před dvěma lety považovali za nemožné a přemýšleli kvůli tomu o odchodu z klubu – XVI. Letní turistický sraz Sokolov 2018.

Ladislav Zoubek, vedoucí akce, předseda OV KČT, oblast Karlovarský kraj

 

 

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy